VW Jetta Emir — Volkswagen Jetta A2

19 Июн 2015 | Author: | Комментарии к записи VW Jetta Emir — Volkswagen Jetta A2 отключены
Volkswagen Jetta A2

VW Jetta | Emir

Posted by / 16.01.2014

My experience with VW in 2009 when I bought my Jetta A2 Coupe. Next car transpired by my hands was Golf MK3 GT TDI and MK4 TDI+ that I just did not much – it was „too new”. I decided to sell “MK IV” and return to the The sale period was not long, new came and took her quickly. she was gone I started to look for the base, unfortunately the auction and sites did not offer anything

Moja przygoda z VW zaczęła się w roku, wtedy zakupiłem Jette A2 Coupe, następnie moje ręce przewinął się MK3 GT TDI, oraz Golf MK4 który mi po prostu nie leżał, był „za zero klimatu. Postanowiłem „czwórkę” i wrócić do budy ze sprzedażą nie „bujałem” się długo, klienci i zabrali. Więc się szukanie idealnej bazy, znane portale aukcyjne ogłoszeniowe nic ciekawego nie proponowały.

After a while I have what I was looking for – 1991 VW A2 Coupe in white. I contacted the and asked for a more accurate showing condition of the vehicle, receiving them I  knew I to see the car in person. Quick inspection, a drive and I knew this is a car I was looking for. Shortly purchasing – the „tunings” have genuine rear lamps replaced by the GT version, the side blinds gave way to the GT emblems and coilover lowering suspension was I began to look for the right and I have managed to buy a Porsche in 17inch for almost a bargain. I them from the original colour to black, and purchased the 165/40/17 on 7j front, and 195/40/17 in the 9j. Fast action with and wheels landed on the car.

W końcu trafiła się sztuka, VW A2 Coupe w kolorze białym z roku. Skontaktowałem się z właścicielem i o więcej dokładnych zdjęć pojazdu, po otrzymaniu ich stwierdziłem że jechać obadać ją na żywo. Szybkie krótka przejażdżka, takiego szukałem, kupiliśmy. Krótko po pojazdu zaczęły się tzw. zmiana tylnych lamp na lampy z wersji GT, zaślepki w listwach ustąpiły miejsca GT oraz zostało założone gwintowane. Zaczęły się poszukiwania koła i mi się kupić w bardzo dobrych felgi Porsche Turbo przemalowanie z oryginalnego koloru na kolor czarny, zakup 165/40/17 na 7j przód, oraz na 9j tył. Szybka akcja z i koło wylądowało na aucie.

gave the car some acceptable but I felt that not enough has changed, so I acted on further… the orange indicator lamps way to the new – white ones, original handles have been in favour of the original Porsche with engraved Porsche that come from 944 In the current setup car could been seen throughout the season on a few shows such as: – Style.de in Rothenburg, Oldschoolsuicide and Raceism Event. I got motivated the season even more… I contacted Dominik (poperzy.pl) and seeing several projects the of the sides of the car under the strip JETTA GT, Kamei “Eye-brow” was I have also managed to the front license plate to the car visually even more. I decided to change the interior of the car its perfect condition, standard seats have been with the RECARO Expert L seats, and the rear couch in the garage.

Volkswagen Jetta A2

Auto już się jakoś prezentowało, ale było bardzo mało działałem dalej, przednie kierunki ustąpiły nowym kierunkowskazom, klamki oryginalne zdemontowane na rzecz oryginalnych Porsche z grawerem, pochodzą one z 944. W takim setupie można było zobaczyć w 2013 na kilku zlotach Cult-Style.de Rothenburg, Oldschoolsuicide oraz Raceism Event. Jak to w bywa dostałem motywacji i dalej do działania. Kontakt z (poperzy.pl) i obejrzenie kilku skończyło się wyklejeniem boków pod listwą napisem JETTA GT, również zamontowana „brewka” kamei i zdemontowałem przednią rejestracyjną, auto wizualnie się jeszcze bardziej. Wnętrze samochodu w stanie idealnym postanowiłem seryjne fotele przednie miejsca fotelom RECARO Expert L, a tylna kanapa w garażu.

After further examination I decided that 17inch are too large to the MK2 body. Wheel is considered by “tuners” very but it is also one of my favorites – BBS RS 16’ model 077 a width of 8J on the front and 8J on the back the 195/40/16 tires, finally on the car. We could have this setup on STYLE’D at the end of the season organized by the team – POZNAŃ. As for the plans – I would to install new front Hella fog lights that lie and wait, the rear spacers. We will see the time will bring. For Jetta hibernates in the garage and the 2014 season. Regards!


Chwila przerwy i stwierdziłem że 17′ to za duże koło do budy i zaczęły się kombinacje alpejskie, no i w wylądowało na aucie koło jest uważane „przez za bardzo oklepane, ale składa się tak że z moich ulubionych, mianowicie BBS RS 16′ 077 o szerokości 8j przód i 8j tył, na to opony 195/40/16. W takim można było zobaczyć na STYLE’D zakończeniu sezonu przez ekipę STYLE Co do planów, zamontowanie nowych Halogenów Hella Black leżą i czekają, stoczenie dystansów, no i zobaczymy co czas Na razie auto zimuje w i czeka na sezon ’14.

Text: Emir | Raceism

Bartek Witek Burner |

Volkswagen Jetta A2
Volkswagen Jetta A2
Volkswagen Jetta A2
Volkswagen Jetta A2
Volkswagen Jetta A2

Interesting Articles

Other articles of the category "Jetta":

Twitter-news
Our partners
Follow us
Contact us
Our contacts

dima911@gmail.com

Born in the USSR

About this site

For all questions about advertising, please contact listed on the site.


Volkswagen all cars catalog with specifications, pictures, ratings, reviews and discusssions about cars Volkswagen.